WROCŁAWSKI KLUB SZACHOWY "KOPERNIK"

Kategoria: Aktualności

Śladami Kopernika 4

Najpiękniejsze lata studenckie: Włochy, Bolonia, Rzym, Padwa, Ferrara…..

Astronomia – niepojęta rozkosz ludzkiego umysłu, szczyt matematyki, głowa sztuk wyzwolonych, najbardziej godna człowieka wolnego.

  • Zadaniem nauk szlachetnych jest odciągać człowieka od zła!
  • Kieruj swój umysł ku doskonałości!
  • Studiom z astronomii nigdy nie ma końca.
  • Studiowanie nieustanne jest kosztownym luksusem.
  • Najbardziej fascynująca postać okresu renesansu.
  • Pasja badania wszechświata.
  • Astronomia – to królewski dar! Dla królewskich umysłów!
  • Trzeba się podporządkować obyczajom, jakie niesie za sobą epoka.?
  • Astronomia nie pozwala na niedbałość.
  • Bez mecenatu nie da się rady!
  • Dla astronomii porzucił możliwość kariery kościelnej!
  • Ziemia nie jest pozbawiona usług Księżyca.
  • Ziemia zapładniana jest przez Słońce, by rodzić co roku.
  • Nieskazitelna i wybitna nauka.

Wybitni Kopernikolodzy:

  • Karol Górski
  • Leopold Prowe
  • Antoni Birkenmajer
  • Krzysztof Mikulski
  • Jerzy Sikorski
  • Wojciech Orliński.
  • Piotr Łopuszański.

Pomiar w kapitule – lokacje wpisywane do zeszytu, sołtys zostaje policjantem…[za pilnowanie nie płaci czynszu….] Lokacje łanów opuszczonych – 1519 rok. Odwiedził 43 wsie i 74 podróże – zasiedlił 7 łanów. Doktor Mikołaj dawał – wolniznę….[zwolnienie czasowe od podatku]

  • Z hektara musi być 168 kg ziarna [wtedy szelf, półkorca,] na jeden łan trzeba wysiać 1881 kg ziarna – 98,5 szefla, zbiór z hektara 8,4 kwintala
  • Spożycie roczne na osobę 241 kg czyli 12,5 szelfa, czyli w sześcioosobowej rodzinie – 1446kg, 75,5 szelfa
  • Chłop miał na sprzedaż z łana 174 szelfy.
  • Chłop miał inwentarz hodowlany.
  • Cenę jednego szelfa zboża wynosiła 19kg – 20  szelągów.
  • Roczny koszt utrzymania chłopa kosztował 9 grzywien.
  • Spłacał czynsze kapitule.
  • 33 grzywny kosztowało gospodarstwo dwułanowe.
  • Karczmarz płacił rocznie 1,5 grzywny czynszu.
  • Z jednego szelfa warmińskiego ziarna wychodzi 66 funtów chleba! [dziś – 25,5 kg]
  • Chleb gotowy waży o 25,4% więcej niż ziarno!
  • Zboże kupuje się po 33 szelągi.
  • 6 chlebów waży dwa funty!
  • Jeden chleb waży 0,33 funty, czyli 128 gram
  • 1 kilogram chleba kosztuje 6 szelągów.
  • Dobra siekiera kosztowała 7 kg pszennego chleba, pług 5, ostrogi 3,5, kufel piwa wart był 20 deko.